
Dobrze mieć próchnicę
Próchnica to najcenniejszy składnik zdrowej gleby. Powstaje w wyniku rozkładu resztek pożniwnych, poplonów i innych źródeł materii organicznej przy udziale mikroorganizmów glebowych i drobnych bezkręgowców (np. dżdżownic). Jest bogata w różnorodne składniki odżywcze i związki organiczne, w tym kwasy humusowe.

Kwasy humusowe, czyli regeneracja gleby na skróty
W tym całym dbaniu o mikroorganizmy glebowe nie chodzi przecież o to, żeby stworzyć im raj na ziemi (i w ziemi), bo bardzo je lubimy i chcemy, żeby im się dobrze i lekko żyło w naszej glebie. Dbamy o nie również, a w zasadzie przede wszystkim, dla siebie, bo tak się składa, że zabiegi i produkty przyjazne mikroorganizmom, zwiększają również żyzność gleby.

Mikroorganizmy glebowe – im więcej tym lepiej?
Sama informacja o tym, jak dużo mikroorganizmów znajduje się w glebie, nie mówi nam nic na temat ich aktywności i różnorodności.

Niedobór fosforu pomimo nawożenia
Dlaczego stosujemy nawozy? Ponieważ chcemy dostarczyć roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Niestety, część z wprowadzonych przez nas składników nie przysłuży się roślinom – ulegnie wymyciu lub zostanie zgromadzona w glebie w formie niedostępnej dla roślin.