Pobieranie próbek do badań

Najważniejsze informacje

Proces pobierania prób gleby do analizy mikrobiologicznej nie różni się niczym od pobierania prób do analizy chemicznej. Warto jednak przeczytać uważnie tę instrukcję i postępować zgodnie z nią. To pierwszy etap analizy i dużo od niego zależy – jeśli pobieranie prób będzie wykonane dobrze, badania na pewno dadzą miarodajne wyniki.

Na skróty

Instrukcja składa się z części wymienionych poniżej. Kliknij na tytuł, który Cię interesuje, aby przejść bezpośrednio do niego.

 1. Jak się przygotować
 2. Uwaga, badamy żywe organizmy
 3. Próbka pierwotna i ogólna
 4. Schemat pobierania próbek
 5. Pobieranie próbek pierwotnych
 6. Przygotowanie próbek ogólnych
 7. Oznaczanie i opisywanie próbek

Jak się przygotować

Część narzędzi niezbędnych do pobrania próbek gleby znajduje się w zestawie, który otrzymasz w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia.

Zestaw zawiera:

 • Worki strunowe na glebę
 • Etykiety do znakowania próbek
 • Krótką instrukcję pobierania próbek gleby
 • Kartę Analizy, na której będziesz mógł zapisać datę i miejsce pobrania dla każdej próbki oraz opisać je w wygodny dla Ciebie sposób – wierzymy, że masz dobrą pamięć i znasz swoje pole jak nikt inny, ale pewne rzeczy lepiej mieć zapisane!
 • Etykietę zwrotną i torbę kurierską wielokrotnego użytku – wykorzystaj je, aby przesłać pobrane próbki gleby do nas

Do pobrania próbek gleby potrzebne będą jeszcze dwa narzędzia:

 • Laska glebowa – w razie potrzeby można ją zastąpić szpadlem, łopatką lub dłuższym nożem
 • Duże, czyste wiadro do przemieszania gleby

Uwaga, badamy żywe organizmy

Podczas analizy mikrobiologicznej badamy mikroorganizmy żyjące w glebie – dlatego ważne jest, aby dotarły do nas w dobrej kondycji. W tym celu, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 1. Nie należy zostawiać pobranych próbek na słońcu i unikać przesuszenia.
 2. Do pobierania próbek nie wolno używać żadnych narzędzi ani pojemników, które miały kontakt z nawozami, środkami ochrony roślin lub innymi preparatami używanymi w agrotechnice.
 3. Próbki gleby najlepiej wysłać w tym samym dniu, w którym zostały pobrane. Najpóźniej – w ciągu 36 godzin od pobrania.
 4. Do momentu przekazania paczki kurierowi, próbki gleby należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
 5. Do badań nie należy pobierać gleby silnie nawodnionej, ponieważ może to spowodować nadmierne namnażanie bakterii beztlenowych. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie błotnista.
 6. Należy unikać pobierania próbek bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, ŚORów lub nawozów organicznych oraz w okresie suszy lub nadmiernej wilgotności gleby.

Próbka pierwotna i ogólna

Na początek ustalmy co jest czym:

Próbka pierwotna – każda pojedyncza próba gleby pobrana z pola

Próbka ogólna – próbka, która powstała z połączenia i wymieszania kilkunastu próbek pierwotnych

Próbka ogólna powinna reprezentować obszar o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby, ukształtowanie terenu) i agrotechnicznych (przedplon, uprawa, nawożenie). Powierzchnia jednolitej uprawy przypadająca na próbkę ogólną nie powinna być większa niż 4 ha.

Schemat pobierania próbek

Do pobierania prób pierwotnych stosujemy jeden z dwóch podstawowych schematów: X lub W. Każda kropka na rysunku poniżej oznacza jeden punkt pobrania próbki pierwotnej. Punkty pobrania umiejscawiamy w równych odległościach. Ilość punktów pobrania, a więc kropek na schemacie, zależy od wielkości pola (od 10 do 20 próbek). To, który schemat należy wybrać, zależy od topologii pola – warto wykonać szkic pola i zastanowić się, który kształt będzie mógł pokryć największą jednolitą powierzchnię.

Jeżeli jednolita powierzchnia badanego pola jest większa niż 4 ha, musimy dla tego obszaru pobrać więcej niż jedną próbkę ogólną. W takim przypadku postępujemy według następującego
schematu: punkty pobrań próbek pierwotnych dla kolejnej próbki ogólnej wyznaczamy zgodnie z takim samym schematem, ale punkty pobrań oddalamy o co najmniej 5 metrów od tożsamych punktów tworzących schemat dla pierwszej próbki ogólnej. Jeżeli teren to umożliwia, sugerujemy zwiększyć odległość do 10 metrów.

Pobieranie próbek pierwotnych

Możliwe jest badanie samej gleby, ale również gleby bezpośrednio z okolic korzenia, zwanej ryzosferą. Ryzosfera jest najbardziej aktywną częścią gleby a mikroorganizmy ją zasiedlające są specyficzne dla gatunku rośliny.

Do pobierania próbek gleby najlepiej używać laski glebowej. W każdym wyznaczonym miejscu wciśnij do gleby do oporu poprzeczki pionowo ustawioną laskę (świeżo zaoraną rolę wcześniej przydeptać), wykonaj pełny obrót i wyjmij laskę. Zawartość laski należy przenieść do wiadra lub innego pojemnika

Jeżeli nie posiadasz laski glebowej, do pobrania gleby możesz użyć noża, łopatki lub szpadla. W tym wypadku wytnij plaster gleby o przekroju 20 cm i grubości 2 cm.

Przygotowanie próbek ogólnych

Próby pierwotne tworzące jedną próbkę ogólną umieszczamy w tym samym wiadrze lub innym pojemniku i mieszamy. Usuwamy resztki roślin, kamienie i inne zanieczyszczenia. W ten sposób otrzymaliśmy próbkę ogólną. Dla każdej kolejnej próbki ogólnej postępujemy tak samo. Do wykonania analizy mikrobiologicznej wystarczy ok. 200 gramów próbki ogólnej. Odsyp glebę do worka strunowego (znajdziesz go w otrzymanym zestawie) i odeślij do nas. Pamiętaj, aby worki strunowe z pobraną glebą przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu do momentu przekazania ich kurierowi!

Oznaczanie i opisywanie próbek

Każda zamówiona przez Ciebie próbka otrzymuje indywidualny numer próbki. W zestawie, który od nas otrzymasz znajdziesz wszystkie potrzebne rzeczy, aby móc dokładnie oznaczyć i opisać pobrane próbki (włącznie z długopisem!):

 • Worki strunowe na glebę
 • Etykiety-naklejki z numerem próbki
 • Kartę Analizy, zawierająca numery wszystkich zamówionych przez Ciebie próbek

Po przygotowaniu próbki ogólnej, około 200 gramów odsyp do worka strunowego i szczelnie zamknij. Następnie naklej na worek dowolną etykietę z numerem próbki. Na naklejce znajduje się trochę wolnego miejsca, abyś mógł opisać próbkę w zrozumiały dla Ciebie sposób. Następnie, znajdź ten sam numer próbki na Karcie Analizy i opisz próbkę w taki sam sposób, dodając wszystkie inne informacje, które pozwolą Ci w łatwy sposób zidentyfikować próbkę.

Dlaczego dokładne opisanie próbek jest istotne? Po pierwsze, w raporcie z badania będą znajdowały się numery próbek nadane przez nas. Po otrzymaniu raportu, będziesz mógł sięgnąć po Kartę Analizy, która ułatwi Ci dopasowanie wyników analizy do konkretnego obszaru na Twoim polu. Po drugie, jeśli będziesz chciał powtórzyć badanie za kilka miesięcy lub w kolejnym sezonie, będziesz mógł porównać stare i nowe wyniki dla tego samego pola. Ułatwi to śledzenie zmian i ocenę wpływu stosowanych przez Ciebie zabiegów i produktów.

Masz pytanie?

Wiemy, że to dużo informacji. Dlatego chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Napisz do nas

info@somigro.com

lub zadzwoń

501 037 677

ul. Brukowa 12
91-341 Łódź
NIP: 9471999108
KRS: 0000767735

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
501 037 677
info@somigro.com

Bądź na bieżąco!
Polub nasz profil na facebooku